Δευτέρα, 26 Οκτωβρίου 2020 05:40

Αξιολόγηση σχολών ΑΕΙ-ΤΕΙ με βάση τις επαγγελματικές προοπτικές και διεξόδους

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Δείτε τους πίνακες με τις σχολές και τις προοπτικές τους

epagΟι δείκτες με τις προοπτικές και τις διεξόδους επαγγελμάτων που συνδέονται  με σπουδές σε ΑΕΙ, ΤΕΙ, παρατίθενται αναλυτικά στους αναθεωρημένους πίνακες με νέα τμήματα σχολών και επιμέρους αναπροσαρμογές των προοπτικών ορισμένων επαγγελμάτων, ανάλογα με την εποχιακή συγκοιρία.
Τα σχετικά στοιχεία προέρχονται από πολυετείς κυλιόμενες έρευνες του καθηγητή του Πανεπιστημίου Πειραιώς Θεόδωρου Κατσανέβα και της επιστημονικής του ομάδας, η οποία ανανεώνεται κάθε χρόνο και αφορά προβλέψεις των προοπτικών των επαγγελμάτων στην ελληνική αγορά εργσίας για τα επόμενα δέκα περίπου χρόνια, στα πλαίσια και παλαιότερης σχετικής έρευνας που έγινε και εκδόθηκε από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Αναδιατάξεις των προοπτικών αυτών εντοπίζονται κατά περίπτωση και καταγράφονται στους σχετικούς πίνακες, όπως έγινε και εδώ. Οι έρευνες στηρίζονται σε ειδική μεθοδολογία και ειδικότερα στο επονομαζόμενο ισοζύγιο της ζήτησης και προσφοράς επαγγελμάτων (balance of demand and supply ofprofessions)[1],το οποίο παρακολουθεί 700 περίπου επαγγέλματα που ταξινομούνται σε 17 μεγάλες ομάδες επαγγελμάτων. Τα στοιχεία αυτά αξιοποιούνται επίσης και για το αυτοματοποιημένο τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού Career Gate Test K.17, (www.careergatetest.com), το οποίο διανέμεται με επιτυχία στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Διαβάστηκε 156 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 26 Οκτωβρίου 2020 05:40