Τετάρτη, 23 Δεκεμβρίου 2015 11:15

Βράβευση μαθητών του 4ου ΓΕΛ για την 14η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών ? EUSO 2016

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2014 στην αίθουσα συνεδρίων του 1ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας εκδήλωση βράβευσης των μαθητών που συμμετείχαν στον Τοπικό Μαθητικό Διαγωνισμό, για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στη 13η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2015. Στην εκδήλωση παρέστησαν ο Αντιδήμαρχος Καρδίτσας κ. Ιωάννης Γεννάδιος, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Θωμάς Καρανίκας, η Σχολική Σύμβουλος Φυσικών Επιστημών κ. Πασχαλίνα Κόζυβα, καθώς και πολλοί καθηγητές των παιδιών που βραβεύτηκαν.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την επίδοση βεβαιώσεων συμμετοχής (και ενός αναμνηστικού DVD με φωτογραφίες, τα θέματα του διαγωνισμού, κ.ά.) σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στο διαγωνισμό από τον Αντιδήμαρχο Καρδίτσας, το Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και τον Υπεύθυνο ΕΚΦΕ Καρδίτσας.

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν τριμελείς ομάδες μαθητών Α? και Β? τάξης από τα Γενικά Λύκεια (ΓΕΛ): 2ο Καρδίτσας, 4ο Καρδίτσας και Μουσικό Σχολείο για να προκριθεί εκείνη η ομάδα που θα συμμετάσχει στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού, η οποία για τα σχολεία της Θεσσαλίας, της Ηπείρου, των Ιονίων Νήσων και της Βορείου Ελλάδας θα διεξαχθεί στις 23 Ιανουαρίου 2016 στη Θεσσαλονίκη.

Τις περισσότερες μονάδες συγκέντρωσε η ομάδα του 4ου ΓΕΛ Καρδίτσας (αποτελούμενη από τις μαθήτριες Αναστασία Γιοβάνη, Ειρήνη Κατσαρού και το μαθητή Κωνσταντίνο Γρίβα) με δεύτερη αυτή του 2ου ΓΕΛ Καρδίτσας (αποτελούμενη από τις μαθήτριες Ιουλία Πατραμάνη, Μαρία Φάκα και το μαθητή Σεραφείμ Παπαγεωργίου).

201512211220241154-640x394

euso16chem